زندگینامه شهید مدافع حرم محمد کیهانی

شهید محمد کیهانی در بیستم آذر ماه سال ۱۳۵۷ همزمان با شب عاشورا، در خانواده مذهبی در اندیمشک دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در آن شهرستان سپری کرد و در سال ۱۳۷۴ به کسوت طلبگی درآمد. تحصیلات مقدماتی حوزوی را  در مدرسه علمیه اصفهان طی کرد. محمد در مدت اقامتش در اصفهان در سال ۱۳۷۶ ازدواج کرد و جهت ادامه تحصیل در سال ۱۳۷۹ راهی حوزه علمیه قم شد و تا سال ۱۳۸۵ در آن شهر مقدس زندگی کرد؛ وی سپس به شهرستان اندیمشک بازگشت و همچنان تحصیلات حوزوی را ادامه داد.
 شهید محمد کیهانی سال ۸۸ به همراه همسر و سه فرزندش به نام های کمیل، میثم و مقداد به اهواز مهاجرت نمود و پس از مدتی در معاونت فرهنگی شهرداری اهواز مشغول به کار شد. در سال ۹۴ جهت شرکت در جبهه های نبرد حق علیه باطل به سوریه  شتافت و پس از ۶ دوره حضور در سوریه در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۵ در منطقه سه هزار واقع در جنوب غرب حلب به دست تک تیرانداز ملعون داعش از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به فیض عظیم شهادت نائل گشت.
خاطره ای از  همسر شهید:
شهید کیهانی خیلی اهل عبادت و تهجد بود؛ از نکات سیره معنوی، محمد روزه سه ماه رجب، شعبان و رمضان بود. اول زندگی برای من عجیب بود که کسی بتواند سه ماه کامل را روزه بگیرد ولی در کنار محمد این مسئله برایم عادی شد. در ماه رمضان معمولاً تلاوت قرآن بعد از نماز صبح او ترک نمی‌شد. ماه مبارک رمضان که می رسید اذکار و عبادتش بیشتر می شد و از جمله موارد زیبای دیگر ایشان دائم الوضو بودنش بود به طوری که هیچ وقت من یاد ندارم که محمد بدون وضو بوده باشد.
خاطره ای از سید یاسین رضوی همرزم شهید
در طول یک سالی که ایشان در جبهه مقاومت بودند حتی نزدیک‌ترین دوستانش از ملبس بودن ایشان به لباس مقدس روحانیت  بی اطلاع بودند  و این از نهایت اخلاص، تهذیب و خودسازی محمد حکایت داشت.
گوشه ای از وصیت نامه شهید
مردم عزیز و با شرافت ایران عزیز تا می توانید از ولایت فقیه مراقبت نمایید، همیشه گوش به فرمان رهبر با بصیرت خود امام خامنه‌ای عزیز باشید.
همکارانم در شهرداری اهواز: خواهشمندم به دلیل آنکه شهرداری در بین ادارات بیشترین ارتباط را با مردم دارد مواظب رضایتمندی مردم عزیز باشند و قدر این فرصتی که خدا در اختیار آنان قرار داده برای خدمت رسانی را بدانند و با مرد م مهربان و خوش رفتار باشند و در راه اندازی کار آنان تعجیل نموده و مراقب شیطان باشند که خدایی نکرده آنها را آلوده نکند.
فرزندان عزیزم کمیل، مقداد، میثم: شما را به تقوای الهی توصیه می کنم، نسبت به امر به معروف و نهی از منکر و نماز اول وقت و حجاب به همسر و فرزندانتان دقت داشته و کوشا باشید.

 
محمد کیهانی

شهید

 

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۵۷

محل تولد: اندیمشک

تاریخ شهادت: ۹ آبان ۱۳۹۵

محل شهادت: سوريه، منطقه سه هزار واقع در جنوب غرب حلب